ΠΡΟΜΕΣΙ 2009-2011
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας Empty Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας

Δημοσίευση  vpapadopoulos Τρι Ιουλ 13, 2010 1:25 am

Στις 05 Ιουλίου 2010 1:05 μ.μ., ο χρήστης Γραμματεία Μεταπτυχιακού Ιατρικής <pmsi@med.auth.gr> έγραψε:
Αξιοτίμοι μεταπτυχιακοί φοιτητές,
η Συντονιστική Επιτροπή Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΣΕΜΣ) στη συνεδρίασης της αριθμ. 6/23-6-10 αποφάσισε να επαναφέρει σε ισχύ το άρθρο του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας (ΕΚΛ) σχετικά με την επιλογή του Επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας.
Σύμφωνα με τον ΕΚΛ ο μεταπτυχιακός φοιτητής μπορεί να επιλέξει Επιβλέποντα από την κατεύθυνση του. Παρακαλούμε να προβείτε σε αλλαγή Επιβλέποντα και να την καταθέσετε στη Γραμματεία του ΠΜΣΙ μέχρι τις 10-9-2010.

Σας ευχόμαστε καλό καλοκαίρι
Με εκτίμηση

Γραμματεία
Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών
Ιατρικής Σχολής
"Ιατρική Ερευνητική Μεθοδολογία"
τηλ./φαξ 2310 999339
email: pmsi@med.auth.gr

Κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, που πηγαίναμε σε μέλη ΔΕΠ για να επιλέξουμε επιβλέποντα Δ.Ε., υπήρχαν πολλοί που μας έλεγαν ότι καταργήθηκε ο όρος που απαιτεί ο επιβλέπων να ανήκει στην κατεύθυνση σπουδών που επέλεξε ο κάθε μεταπτυχιακός φοιτητής, κάτι το οποίο το επιβεβαίωνε και η γραμματεία. Έτσι λοιπόν, 5 συνάδελφοι διαλέξαμε επιβλέποντα από άλλη κατεύθυνση, σύμφωνα με τα ερεθίσματα που δεχτήκαμε κατά τη διάρκεια των δύο εξαμήνων από μέλη ΔΕΠ των οποίων παρακολουθήσαμε τα μαθήματα.
Τώρα, και ένα μήνα μετά την ολοκλήρωση των δηλώσεων επιβλέποντα, η γραμματεία μας ενημερώνει ότι άλλαξε πάλι το σύστημα και επανήλθε σε ισχύ η παραπάνω προϋπόθεση, κατά τη συνεδρίαση της ΣΕΜΣ 23/6/2010, όπου ούτε εγώ ούτε ο Βαγγέλης μπορέσαμε να παρευρεθούμε.

Σε αυτό το νήμα μπορούμε να καταθέσουμε τις απόψεις μας για να δράσουμε συντονισμένα.

Προσωπικά, νομίζω ότι θα χάσουμε πολύτιμο χρόνο να αρχίσουμε πάλι την αναζήτηση επιβλέποντα και όση δουλειά κάναμε ως τώρα πάει χαμένη.

vpapadopoulos

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας Empty Απ: Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας

Δημοσίευση  efkarpidis Τρι Ιουλ 13, 2010 2:16 am

Ειλικρινά απορώ μερικές φορές με την ανευθυνότητα των υπευθύνων του προγράμματος.
Άλλα λένε στην αρχή άλλα κάνουν στη συνέχεια.

Εφόσον οι ενδιαφερόμενοι συνάδελφοι -νομίζω 5 συνολικά- επιθυμούν να το τρέξουμε το θέμα θεωρώ ότι έχουμε δυνατότητα να βρούμε το δίκιο μας.
Δική μου πρόταση, αν και δεν με αφορά, απλά την αναφέρω και αποφασίζουν οι ενδιαφερόμενοι:

-Απαντάμε επίσημα στη γραμματεία ότι διαφωνούμε με αυτήν την εξέλιξη και κανένας σας δε στέλνει αλλαγή επιβλέποντα.
-Ξεκινάμε διαδικασίες για αποκατάσταση της αδικίας.

Περιμένω τις απόψεις όλων για να αποφασιστεί πως θα κινηθούμε.

efkarpidis

Αριθμός μηνυμάτων : 66
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας Empty Απ: Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας

Δημοσίευση  Sofia Τρι Ιουλ 13, 2010 9:27 pm

Τι καινούργιο είναι πάλι αυτό; Τελικά αυτό το πρόγραμμα δεν σταματά να μας εκπλήσει.
Συμφωνώ με τον Βαγγέλη. Κάποιοι συνάδελφοι έχουν ξεκινήσει ήδη να δουλεύουν τη διπλωματική τους, και το θεωρώ άδικο να πρέπει να ξαναρχίσουν μόνο και μόνο επειδή κάποιοι είναι αναποφάσιστοι.
Επειδή κάποιοι από όσους έχουν επιλέξει επιβλέποντα από διαφορετική κατεύθυνση, πιθανόν να μην είναι ενήμεροι σχετικά, νομίζω ότι θα πρέπει να ειδοποιηθούν. Αν ξέρετε τα ονόματά τους, θα πρέπει να γίνει τηλεφ. επικοινωνία, μιας και πολύς κόσμος δεν ανοίγει καθημερινά το φόρουμ. Αν μπορώ να βοηθήσω με οποιονδήποτε τρόπο είμαι πάντα διαθέσιμη.
Σοφία

Sofia

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας Empty Χαραλαμπίδης

Δημοσίευση  vpapadopoulos Πεμ Ιουλ 15, 2010 4:50 am

Βασίλη, είμαι απόλυτα σύμφωνος, και εγώ συννενοήθηκα με το Μπένο για να έχω επιβλέποντα από άλλη κατευθυνση και αφού τον έπεισα και βρήκα επιβλέποντα και θέμα, μου έστειλε το γνωστό mail η γραμματεία. Μπορούμε να στειλουμε κάτι ομαδικά και να εκφρασουμε τις αντιρρήσεις μας?

vpapadopoulos

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας Empty Μαριούλα

Δημοσίευση  vpapadopoulos Πεμ Ιουλ 15, 2010 4:50 am

Βασίλη εγώ έχω επιλέξει επιβλέποντα από άλλη κατεύθυνση και θα ήθελα άμα μπορεί να γίνει κάτι και να μη χρειαστεί να μπούμε ξανά στην διαδικασία να ψάχνουμε για νέο επιβλέποντα. Περιμένω νέα σου. Καλό μεσημέρι.

vpapadopoulos

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας Empty Απ: Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας

Δημοσίευση  Korina Παρ Ιουλ 16, 2010 8:55 pm

Βασιλη και εγω συμφωνω απολυτως. Περιμενω νεα.

Korina

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή επιβλέποντα Διπλωματικής Εργασίας Empty Ενημέρωση για τους επιβλέποντες

Δημοσίευση  vpapadopoulos Δευ Σεπ 06, 2010 7:08 pm

Σήμερα, 6/9/2010, μίλησα με τη γραμματεία στο τηλέφωνο και μου είπε τα εξής:

Στη συνεδρίαση ΣΕΜΣ στις 23 Ιουνίου, ήταν να επικυρωθούν οι δηλώσεις επιβλέποντα που έχουμε καταθέσει στη Γραμματεία. Φέτος 5 από τους 32 δηλώσαν επιβλέποντα από άλλη κατεύθυνση, ενώ άλλες χρονιές αυτό συνέβαινε σε 1-2 άτομα και σε περιπτώσεις που είχαν μικτό θέμα (πχ κλινικοεργαστηριακό θέμα, είχαν δηλώσει κλινική κατεύθυνση στην αρχή και επιβλέποντα από την εργαστηριακή κατεύθυνση). Το φετινό θεωρείται ότι ξεφεύγει από τα όρια της εξαίρεσης που γίνεται αποδεκτή και προκειμένου να μην καταστρατηγηθεί ο κανονισμός του μεταπτυχιακού, η γραμματεία έστειλε το email για αλλαγή επιβλέποντα. Άλλωστε γραπτώς πάντα ίσχυε ότι ο καθένας πρέπει να επιλέξει επιβλέποντα από την κατεύθυνσή του, ασχέτως αν προφορικά μας διαβεβαίωσαν ότι και το αντίθετο μπορεί να συμβεί.

Αυτό που προτείνω και κάποιοι το είχαν ήδη κάνει από την αρχή είναι το εξής. Εφόσον στο τέλος θα υπάρχει τριμελής επιτροπή για τον κάθε φοιτητή, ο άνθρωπος που διαλέξαμε να συνεργαστούμε και είναι σε άλλη κατεύθυνση θα παραμείνει ο κύριος συνεργάτης μας, αλλά θα είναι απλό μέλος της τριμελούς. Επικεφαλής της τριμελούς (και δηλωμένος επιβλέπων) θα είναι κάποιος από την κατεύθυνσή μας, μετά από συνεννόηση και με τη σύμφωνη γνώμη του κύριου συνεργάτη μας. Οπότε τώρα όσοι έχουν επιβλέποντα από άλλη κατεύθυνση, του το λένε και ψάχνουν μαζί ένα μέλος ΔΕΠ της κατεύθυνσής τους για να μπει ως επιβλέπων.


vpapadopoulos

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης